با دیناکالا آسان بفروشید و کسب درآمد اینترنتی خود را آغاز نمایید!

تاکید دکتر جلیلی در خصوص تحقیقات بنیادی منابع طبیعی براساس دو محور نگاه کاربردی و راهبردی داشتن و آینده پژوهشی و نگاه عمیق علمی

بازدید: 1 بازدید
تاکید دکتر جلیلی در خصوص تحقیقات بنیادی منابع طبیعی

Views: 114

به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور، در روزهای آغازین سال ۱۳۹۸ جناب آقای دکتر جلیلی رئیس موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور در سخنرانی خود در خصوص تشریح برنامه های راهبردی موسسه در سال ۱۳۹۸ در جمع کلیه همکاران در سالن آمفی تئاتر با حضور کارشناسان و محققین موسسه برنامه‌ها و سیاستهای مؤسسه را مورد بحث قرار دادند.

جناب آقای دکتر جلیلی در ابتدای صحبت های خود به اهمیت فعالیت های گروهی و پروژه محور موسسه با موضوعات ریزگرد، حفاظت از ذخایر ژنتیکی، زراعت چوب، توسعه جنگل، پایش، توسعه گیاهان دارویی و مراتع اشاره نمودند. ایشان در موردریزگردها به اهمیت فعالیت صورت گرفته در موسسه به عنوان یکی از مباحث مهم زیست محیطی کشور اشاره نمودند که در آینده با جدیت بیشتری پیگیری خواهد شد. در موضوع حفاظت از ذخایر ژنتیکی نیز اعلام نمودند که موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور پژوهشهای گسترده ای را در زمینهذخایر ژنتیکی انجام داده است و این مطالعات همچنان با تلاش همکاران موسسه ادارمه خواهد داشت.

در بحث زراعت چوب فعالیت های ویژه ای در ارتباط با تولید قلمه های استاندارد و تولید چوب در ایستگاههای منابع طبیعی صورت گرفته است. ایشان اظهار داشتند که تولید رقم های پرمحصول بعنوان یکی از اهداف پژوهشی نقش مهمی را در تولید صنوبر کشور می تواند داشته باشد. در حوزه جنگلاطلاعات پژوهشی و اطلاعات خوبی در این موسسه وجود دارد لذا بحث و بررسی توسعه جنگل باید با جدیت بیشتری دنبال شود. پروژه پایش باید نهایی شود که این امر با تکمیل پروژه ها و داده های حاصل تامین خواهد شد. در مورد توسعه گیاهان دارویی باید با همکاری مسئولین ذیربط در کشور محوریت تولید که جزو وظایف وزارت جهاد می باشد پیگیری شود. یکی از مباحث کلیدی دیگر مراتع موجود در کشور می باشد که با توجه به اهمیت آن در جلوگیری از فرسایش خاک در بخش احیا و تولید علوفه و استفاده جهت گیاهان دارویی نقش پررنگی را ایفا می کند.

دکتر جلیلی در خصوص فعالیت هایی از موسسه که باید در دید جامعه قرار بگیرد و باعث افزایش ظرفیت تبلیغاتی آن شود اشاره کردند که با توجه به کاملا پژوهشی بودن موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور انتشارات موسسه این فعالیت را به شکل گسترده ای دنبال می کند و نقش کلیدی در ارتباط با تفکر ما با جامعه را دارد. با توجه به اینکه در تمام دنیا سایت ها وسیله تبادل ارتباط کلیه دستگاهها با یکدیگر می باشند سایت موسسه مورد دیگری از این فعالیت می باشد.

در ارتباط با سامانه داده های موجود در موسسه ایشان اظهار داشتند که موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور با دارا بودن دیتا بانک های گیاهی که شامل هرباریم و سایر داده های مرتبط می باشد، داده های حاصل از پایش و داده های کروموزمی بخش زیست فناوری می تواند باعث بالابردن ظرفیت تحقیقاتی این موسسه شود.

در مورد درآمدزایی در موسسه به خوداتکایی بخش های پژوهشی در کشور اشاره کردند که یکی از محوری ترین ها می باشد. در این راستا نقش پررنگ درپروژه ها و تولید بذر و نهال که شامل گیاهان دارویی و صنوبر می باشد قسمتی از فعالیت های درآمدزای موسسه محسوب می شود. فعالیت های شاخص و درآمدزای دیگری در موسسه (خدمات آزمایشگاهی، کارگاههای آموزشی، بازدید باغ، خدمات مشاوره ای، پروژه های بین المللی و اسپانسر کمک های مردمی) جهت تامین منابع مالی صورت گرفته است که این فعالیت ها نیز باید پیگیری شود.

در خاتمه دکتر جلیلی به دو موضوع نگاه کاربردی و راهبردی داشتن و آینده پژوهشی و نگاه عمیق علمی جهت افزایش ظرفیت پژوهشی و بهره وری اعضای هیئت علمی موسسه اشاره کردند. در واقع ایشان بر این موضوع تاکید نمودند که هر یک از محققین موسسه در حوزه کاری خود باید راهکاری را با پیشینه تحقیقاتی ارائه داده و با دیدگاه علمی خود آنرا مورد تجزیه و تحلیل قرار دهد.

ایشان اظهار داشتند که فعالیت های پژوهشی موسسه باید با نگاه محققینی پیگیری شود که هر یک با نگاه علمی خود راهکاری منطبق با شرایط موجود را براساس نظریات جدید ارائه دهند.

دسته بندی اخبار صفحه اصلی
اشتراک گذاری
نوشته های مرتبط
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ورود به سایت